Wiedza

Rekuperacja

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja - to mechaniczna wymiana powietrza. Jeszcze nie tak dawno, bardzo popularnym rozwiązaniem była wentylacja grawitacyjna. Z dzisiejszym postępem technologii budownictwa "grawitacyjna" po prostu nie ma prawa bytu, ponieważ budynki są wykonywane bardzo szczelnie (okna, drzwi, ściany, itd...). Posiadając, tak szczelne budynki i brak działającej wentylacji jesteśmy w kropce. Z ratunkiem przybywa nam Rekuperacja! Mechaniczna wymiana powietrza z odzyskiem ciepła (czytaj oszczędność!). Reku nie ma sobie równych, czyste i świeże powietrze zawsze jest w naszych domach lub firmach. A przy tym oszczędności w zimie.

Czy z anemostatów wieje?

Anemostaty służą do nawiewu oraz wywiewu powietrza z pomieszczeń. Przy odpowiednim doborze instalacji/kanałów wentylacyjnych powietrze jest nieodczuwalne oraz nie wpływa na komfort osób znajdujących się w danym pomieszczeniu.

Czy rekuperacja jest głośna?

Przy dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji przepływy powietrza są niewielkie, co wiąże się z niewielkim generowaniem hałasu. Ważne jest tez użycie odpowiednich materiałów do wykonania instalacji. 

Czy rekuperacja się opłaca?

Posiadanie rekuperacji ma znaczne wpływy na koszty ogrzewania domu. Posiadając rekuperację, możemy obniżyć koszty od 30% do maksymalnie 60% . Warunkiem też jest dobra izolacja domu,  abyśmy nie mieli niepotrzebnych strat ciepła. Rekuperator to urządzenie elektryczne, które potrzebuje prądu by działać. Co za tym idzie nasze rachunki z energetyki będą nieco większe, ale bez obaw ponieważ w skali roku działania tego urządzenia możemy zanotować wzrost pomiędzy 100zl-300zl.

Jaki jest koszt montażu rekuperacji?

Nie ma stałych cen za rekuperacje, każda instalacja jest inna. Dobierana do indywidualnych potrzeb klienta oraz jego domu. Wszystko zależne jest od liczby osób zamieszkujących dane domostwo jak i liczby, wielkości oraz przeznaczenia pomieszczeń przeznaczonych do wentylacji.  

wstecz