Wiedza

Czyszczenie, odgrzybianie, nabijanie – najważniejsze czynności podczas serwisu klimatyzacji

Nowoczesne systemy klimatyzacji pełnią wiele funkcji. Nie tylko schładzają pomieszczenia w gorące dni, ale też ogrzewają je, gdy na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Dodatkowo filtrują powietrze i zapewniają ochronę przed nadmiarem wilgoci wewnątrz domu, mieszkania, biura czy magazynu. Jednak klimatyzacja musi podlegać regularnej konserwacji, by działać poprawnie. Jak często należy poddawać ją profesjonalnemu serwisowaniu oraz jakie czynności podejmowane są przez fachowców?

Jak często powinien być przeprowadzany serwis klimatyzacji?

Klimatyzację powinno się serwisować przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku. Ponadto, jeśli klimatyzatory pracują w trudnych warunkach (np. w położonej przy ruchliwej ulicy restauracji czy magazynie) specjaliści zalecają, by sprawdzać je nawet częściej. Najlepszym czasem na przeprowadzenie serwisu klimatyzacji są okresy przejściowe – wiosenny (szczególnie miesiące takie jak marzec oraz kwiecień) i jesienny (głównie październik).

Jakie czynności podejmowane są podczas serwisu klimatyzacji?

W pierwszej kolejności fachowcy sprawdzają, czy nie doszło do żadnych awarii lub usterek (np. wycieku czynnika chłodzącego), które wymagają pilnej naprawy. Do zadań serwisantów należy też ocena stanu filtrów, sprężarki, sterowników, jak również innych części klimatyzatorów (a w razie potrzeby także wymiana zużytych elementów na nowe). Na koniec urządzenia poddawane są gruntownemu czyszczeniu i odgrzybianiu, dzięki czemu stają się wolne od kurzu, grzybów, pleśni, różnych alergenów oraz wielu innych patogenów czy zanieczyszczeń.

Czym jest nabijanie klimatyzacji i po co się je przeprowadza?

Nabijanie klimatyzacji to uzupełnienie czynnika chłodzącego w klimatyzatorze. W każdym urządzeniu tego rodzaju znajduje się układ chłodniczy wypełniony specjalną substancją, co umożliwia odprowadzanie ciepła. Ubytki w ilości czynnika chłodzącego mogą wynikać nie tylko z powodu nagłego wycieku, ale też normalnej pracy sprzętu. Z nabijaniem klimatyzacji nie powinno się zwlekać, gdyż kiedy w układzie chłodniczym jest za mało substancji, może to doprowadzić do zepsucia sprężarki, czyli najdroższej do wymiany części, niezbędnej do prawidłowej pracy urządzenia.

Wybierz profesjonalne czyszczenie, odgrzybianie, nabijanie klimatyzacji z Ventofix


W Ventofix zajmujemy się nie tylko sprzedażą oraz montażem, ale też serwisem różnych urządzeń. Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy szybko wykonują powierzone im zadania, jak również bez trudu lokalizują i naprawiają wszelkie usterki. Działamy w Tarnowie, Krakowie, a także okolicach tych miast. Skontaktuj się z nami, by umówić się na profesjonalny serwis obejmujący czynności takie jak czyszczenie, odgrzybianie czy nabijanie klimatyzacji domowej, biurowej lub przemysłowej.

wstecz