Wiedza

Klimatyzacja

Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzacja - jest to mechaniczny proces, przetwarzania powietrza w pomieszczeniu lub pomieszczeniach, mająca na celu stworzenie oraz utrzymanie pożądanych warunków klimatycznych. Klimatyzacja zapewnia dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka podczas upalnych dni. Każdy z nas ma swoją temperaturę komfortu, dlatego klimatyzatory zostały wyposażone w regulację temperatury, tak aby każdy mógł dopasować ją dokładnie pod swoje wymagania. Klimatyzację wykorzystujemy także w przemyśle elektronicznym, aby stworzyć odpowiednie warunki do pracy bardzo obciążonych jednostek elektrycznych/serwerowni. Klimatyzatory zostały również wyposażone w funkcję grzania, dla każdego kto lubi "dogrzać" swoje pomieszczenia.

Jak dobrać moc urządzenia?

Moc urządzenia dobieramy w prosty sposób  powierzchnia [m2] x 100 = moc chłodnicza [W]

Jak długo potrwa instalacja klimatyzacji w moim domu/mieszkaniu?

Instalacja klimatyzacji może potrwać od 1 do 3 dni roboczych w zależności od wielkości oraz rozbudowania systemu.

Czy klimatyzacja powoduje choroby/przeziębienia?

Każde urządzenie źle używane lub zainstalowane w złym miejscu (nawiew ustawiony wprost na użytkownika) może przysporzyć nam problemów. Dlatego tez, my zajmujemy się kompleksowym doradztwem jak i instalacja,  abyście Państwo nie musieli się martwic o zdrowie swoje jak i bliskich. Klimatyzator powinien być ustawiony z różnica 5 stopniowa niż temperatura na zewnątrz ( 30 stopni na zewnątrz, my ustawiamy klimatyzator na 25 stopni)

Czy serwisowanie klimatyzacji jest konieczne?

Tak, ponieważ klimatyzator który pracuje w trybie chłodzenia powoduje wytracenie się wody, a ta połączona z kurzem i drobnoustrojami z otoczenia osiadającymi na lamelach parownika są idealnym miejscem dla rozwoju pleśni i innych niesprzyjających nam grzybów. Serwisowanie urządzeń wpływa tez na ich prace oraz żywotność.

Czy do klimatyzacji trzeba dobijać/uzupełniać czynnik (gaz)

Jeżeli instalacja została wykonana poprawnie, to nie ma takiej potrzeby, chyba ze przekraczamy długość instalacji, na która producent przewidział ilość czynnika znajdującego się w sprężarce. W takiej sytuacji dobijamy czynnika według wytycznych producenta aby klimatyzator działał poprawnie.

Czy klimatyzacja pobiera dużo prądu?

Klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5kW chłodu pobiera 0,65 kW prądu na godzinę pracy urządzenia. Kilowat prądu w przybliżeniu kosztuje 0,60 zł. Przy temperaturze zewnętrznej 28*C i zadanej wewnętrznej 23*C będzie pracował około 6-7 godzin.
Wyliczając czas pracy * pobór mocy * koszt kilowata wychodzi około 3 złotych za dzień pracy.

wstecz